سیره وزندگانی حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلامفرهنگی مذهبیقران کریم و اهل بیت (علیهما السلام)

این که می گویند علی علیه السلام قرآن ناطق است یعنی چه؟

این که می گویند علی علیه السلام قرآن ناطق است یعنی چه؟

بر اساس روایات فراوانی که ذکر شده است حضرت علی(ع) و همچنین فرزندان او لسان و کتاب ناطق الهی و قرآن ناطق هستند.

ابوبصیر گوید: درباره آیه «هَذَا کِتابُنا ینطقُ عَلَیکُم بالحق» از امام صادق(ع) پرسش کردم، ایشان فرمودند: «قرآن سخن نمی گوید: لیکن محمد و اهل بیت او – علیهم السلام – ناطق به کتاب – یعنی قرآن – می باشند.[۱] امام صادق(ع) در حدیثی دیگر فرمود: «امیر المؤمنین(ع) می فرماید: من علم خداوند و زبان گویای خداوند هستم.[۲] همچنین تعبیرهای «لِسانُهُ النّاطِقُ»، ما زبان ناطق خداوند هستیم،[۳] «أنَا الکِتابُ النّاطِقُ»[۴] «النّاطِقُ بِالقُرآنِ»[۵] «النّاطِقُ عَنِ القُرانِ»[۶] و نظایر آن که درباره امام علی(ع) و دیگر پیشوایان معصوم(ع) در روایات آمده است، می فهماند که آنان مفسر واقعی قرآن، مظهر علم الهی و عالم به کلیه علوم مربوط به قرآنند چنان که به مناسبت های مختلف روایات گوناگونی درباره تفسیر، تأویل و غیر آن اظهار فرموده اند. از این روست که شیعیان به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) قرآن ناطق می گویند و اطلاق این گونه تعبیر بر آن بزرگواران صحیح می باشند.

در روایات اهل سنت نیز آمده است که: «مَن عِندَهُ عِلمُ الکِتابِ»[۷] کسی که علم کتاب «و آگاهی بر قرآن» نزد اوست) علی بن ابی طالب است که به تفسیر، تأویل، ناسخ، منسوخ، حلال و حرام قرآن عالم بود.[۸] از آن حضرت نیز نقل شده است که فرمود: «فَوَالذی نفسی بِیَدهِ ما نَزَلت آیة الّا وَ أَنَا أَعلَمُ بِها أَینَ نَزَلَتَ وَ فیمَن نَزَلَت»[۹] قسم به کسی که جانم به دست اوست هیچ آیه ای نازل نشده است، مگر این که من می دانم کجا نازل شده و درباره چه کسی نازل شده است.

آن حضرت در حدیث دیگری می فرماید: «پیامبر به من هزار باب علم آموخت، که از هر بابی هزار باب دیگر گشوده می شد، تا این که به علم گذشته و آینده تا روز قیامت آگاه شدم».[۱۰] همچنین در روایت آمده است: «حضرت علی(ع) شب تا صبح برای ابن عباس تفسیر باء بسم اللَّه را می گفت و فرمود: «لو شئت لاوقرت من تفسیر الفاتحه سبعین بعیرا»[۱۱] اگر بخواهی از تفسیر فاتحه هفتاد شتر بار می کنم و در جای دیگر فرمود: «أَنَا تَرجُمان وَحیِ اللَّهِ»[۱۲] من ترجمان وحی الهی می باشم.

رسول خدا نیز درباره آن حضرت می فرماید: «أَنتَ بابُ عِلمی وَ الإِیمانُ مِخالِط لَحمَکَ وَ دَمَکَ کَما خالَطَ لَحمی وَ دَمی»[۱۳] تو علم منی و ایمان با گوشت و خون تو درآمیخته، همان سان که با گوشت و خون من در آمیخته است. بنابراین کسی که این گونه به کتاب خدا آگاه باشد و قرآن و ایمان با تمام وجود او آمیخته باشد، قولًا و عملًا چیزی جز قرآن از او صادر نخواهد شد و اطلاق قرآن ناطق بر او بدین لحاظ می باشد.


[۱]. ( بحارالانوار، علامه مجلسی، ج ۲۳، ص ۱۹۷- ۱۹۸، ح ۲۹، مؤسسه الوفا، بیروت ؛ تأویل الایات الظاهره، سیدشریف‏الدین استرآبادی، ص ۵۵۹- ۵۶۰، انتشارات جامعه مدرسین، قم)

[۲]. (التوحید، شیخ صدوق، ص ۱۶۴، انتشارات جامعه المدرسین؛ بحارالانوار، ج ۲۴، ص ۱۹۸، ح ۲۵، مؤسسه الوفا، بیروت)

[۳]. ( الکافی، کلینی، ج ۱، ص ۱۴۴، ح ۱، دارالکتب الاسلامیه ؛ التوحید، شیخ صدوق، ص ۱۵۲، ح ۹، انتشارات جامعه مدرسین، قم)

[۴]. ( بحارالانوار، علامه مجلسی، ج ۳۹، ح ۵، ص ۲۷۲، مؤسسه الوفاء، بیروت) «أنا کلام اللَّه النّاطق»( همان، ج ۷۹، ص ۱۹۹)

[۵]. ( عیون اخبار الرضا، شیخ صدوق، ج ۱، ص ۵۴، ح ۲۰، انتشارات جهان)

[۶]. ( همان، ج ۲، ص ۱۲۱، ح ۱)

[۷]. ( سوره رعد، آیه ۴۳٫

[۸]. ( ینابیع المودّه، القندوزی، ج ۱، ص ۳۰۸، ح ۱۱، دارالاسوه ؛شواهد التنزیل، الحاکم الحسکانی، ج ۱، ص ۴۰۵، ح ۴۲۷، نشر مجمع احیاء الثقافه الاسلامیه)

[۹]. ( شواهد التنزیل، همان، ج ۱، ص ۴۰- ۴۲، ح ۳۵)

[۱۰]. ( ینابیع الموده، ج ۱، ص ۲۳۱، ح ۷۰)

[۱۱]. ( ینابیع الموده، همان، ج ۳، ص ۲۰۹، باب ۶۹)

[۱۲]. ( احقاق الحق، التستری، ج ۴، ص ۳۳۲، دارالکتاب الاسلامی، بیروت ؛ به نقل از المناقب المرتضویه، محمدصالح الحنف الترمذی، ص ۱۳۵، طبع بمبئی)

[۱۳]. ( ینابیع الموده، ج ۱، ص ۳۹۲، ح ۴)

 

مشاهده بیشتر

خادم گمنام

کاروان خیریه علی ابن موسی الرضا علیه السلام: مفتخریم به مدد آقا امام رضا از سال 1364 تا کنون افرادی که تا به حال به زیارت آقا امام هشتم نرفته اند را از سراسر ایران شناسایی و با کمک خادمین گمنام آقا به زیارت امام رضا علیه السلام اعزام نماییم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن